BPW Mikkeli on tukenut ylioppilaiksi valmistuvia naisia stipendein jo 40 vuotta

1.6.2026

Kauppias Toini Hartonen lahjoitti vuonna 1985 Mikkelin Liike- ja Virkanaiset ry:lle stipendirahaston pääomaksi 50 000 markkaa. Rahaston tarkoituksena on myöntää vuosittain apurahoja Mikkelin lukioista ylioppilaiksi valmistuville naisopiskelijoille.

BPW Mikkeli (Business and Professional Women), entinen Mikkelin Liike- ja Virkanaiset ry, on jatkanut stipendiperinnettä Toini Hartosen toiveen mukaisesti jo 40 vuoden ajan. Stipendeillä on haluttu kannustaa mikkeliläisiä nuoria naisia kohti opintoja, työelämää ja aktiivista toimijuutta yhteiskunnassa.

– Nuorten tukeminen ja rohkaiseminen on edelleen tärkeä osa yhdistyksemme toimintaa. Tätä pitkää stipendiperinnettä haluamme jatkaa myös tulevaisuudessa, sanoo BPW Mikkelin puheenjohtaja Tarja Cederström.

Mikkelin lukioiden yhdistymisen myötä stipendejä jaetaan kaksi Mikkelin lukion ylioppilaille.

Vuoden 2026 BPW Mikkelin stipendit myönnettiin Olivia Wetterstrandille ja Anniina Kohvakalle.

BPW Mikkeli on noin sadan eri-ikäisen naisen aktiivinen ja eteenpäin katsova verkosto. Yhdistys edistää naisten asemaa työelämässä ja yhteiskunnassa tukemalla naisten ammatillista kehittymistä, voimaantumista ja tasa-arvoa. Kestävän kehityksen periaatteet ovat toiminnassa tärkeitä.

Vuonna 2027 BPW Mikkeli juhlii 80-vuotista taivaltaan samalla uudistaen ja kehittäen toimintaansa. Yhdistyksen voimavara on kansainvälisyys – niin toiminnassa kuin ajattelutapana. BPW Mikkeli on osa kansallista BPW Finlandia, eurooppalaista BPW Europea sekä kansainvälistä International Federation of Business and Professional Women -järjestöä, jolla on jäseniä yli 100 maassa.

Lisätiedot:

Tarja Cederström
puheenjohtaja
BPW Mikkeli
tarja.cederstrom@icloud.com
050 569 4777

Kuva: Anna Pavlin